In my last department, we sold peeled mandarins (Halos). You got maybe 3-4 mandarins for 3.49. Or you can buy a 3lb bag for like 8 and peel them yourself.
I had a customer bring me a watermelon off the sales floor and ask me to cut it. I threw it on my scale, subtracted 20% (pulled out of my ass) for the rind, and told her I could have it done in about a minute and a half, but I’d have to charge her like $60. Or she could pay the 10.99 and spend 10 minutes doing it herself. She did take my advice, to her credit.
The amount we will pay for convenience is ridiculous. But also after work I’m exhausted, and am far far too often guilty of buying a frozen pizza or takeout, when I should spend like $15, cook, and feed myself for a few days.
(cw meat) My grocery store sells chicken quarters for $1/lb… or you can buy drumsticks or thighs for $2/lb, or the mixed bag from Tyson which is about $3/lb. I genuinely don’t understand how anything except the big bag has any sales at all.
In my last department, we sold peeled mandarins (Halos). You got maybe 3-4 mandarins for 3.49. Or you can buy a 3lb bag for like 8 and peel them yourself.
I had a customer bring me a watermelon off the sales floor and ask me to cut it. I threw it on my scale, subtracted 20% (pulled out of my ass) for the rind, and told her I could have it done in about a minute and a half, but I’d have to charge her like $60. Or she could pay the 10.99 and spend 10 minutes doing it herself. She did take my advice, to her credit.
The amount we will pay for convenience is ridiculous. But also after work I’m exhausted, and am far far too often guilty of buying a frozen pizza or takeout, when I should spend like $15, cook, and feed myself for a few days.
(cw meat) My grocery store sells chicken quarters for $1/lb… or you can buy drumsticks or thighs for $2/lb, or the mixed bag from Tyson which is about $3/lb. I genuinely don’t understand how anything except the big bag has any sales at all.